Omówienia utworów

Hymnus pro gratiarum actione (Te Deum) na chór dziecięcy, dwa chóry mieszane i zespół instrumentalny, 1979.

Te Deum

Hymnus pro gratiarum actione (Te Deum). Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, dyr. Ruben Silva, 2005.

Hymnus pro gratiarum actione

Ukończone 10 czerwca 1979 roku Te Deum zostało poświęcone Janowi Pawłowi II, wybranemu na papieża w poprzednim roku. Utwór jest napisany na nietypowy skład: trzem chórom (jeden dziecięcy i dwa mieszane) odpowiadają trzy grupy instrumentalne. Pierwsza z nich to instrumenty dęte blaszane, drugi to instrumenty perkusyjne o określonej wysokości dźwięku i wreszcie trzecia grupa to instrumenty perkusyjne o nieokreślonej wysokości dźwięku. Utwór składa się z trzech części: Te Deum laudamus (Lento maestoso)Tu rex gloriae (Lento), i Salvum fac (Risoluto e vigoroso). W tej monumentalnej kompozycji kompozytor podjął próbę syntezy stosowanych przez siebie stylów i rozwiązań kompozycyjnych. Znajdujemy tu nawiązanie do diatoniki (jak w Missa brevis) ale i skomplikowane faktury polichóralne.

Prawykonanie kompozycji odbyło się w Krakowie 30 września 1983 roku. Dyrygował Tadeusz Strugała a sam kompozytor przybył na ten koncert do Polski.

Premiera Te DeumPo prawykonaniu Te DeumPo prawykonaniu Te DeumPo prawykonaniu Te Deum Po prawykonaniu Te DeumPo prawykonaniu Te DeumPo prawykonaniu Te DeumNa audiencji u papieża